Księga pamiątkowa o. Salezego Brzuszka OFM

Ukazał się drugi numer rocznika naukowego Wyższego Seminarium Duchownego św. Bonawentury w Krakowie-Bronowicach "Pietas et Studium”. Jest on jednocześnie księgą pamiątkową poświęconą o. dr. Salezemu Brzuszkowi OFM, wykładowcy teologii dogmatycznej i fundamentalnej.

25 września 2010 roku miała miejsce uroczystość, podczas której jubilatowi wręczono księgę - w 75. rocznicę urodzin i 50. święceń kapłańskich. Księga jest uznaniem i uhonorowaniem zasług w jego znaczącej działalności naukowo-dydaktycznej. Tom liczy ponad sześćset stron, a wśród autorów znajduje się wiele znakomitych postaci polskiej nauki.

O. Salezy Bogdan Brzuszek OFM jest franciszkaninem z krakowskiej Prowincji Matki Bożej Anielskiej. Specjalistyczne studia z teologii dogmatycznej odbył na KUL, uwieńczoną pracą doktorską w roku 1970. Był adiunktem na Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie (obecnie Uniwersytet Papieski Jana Pawła II), gdzie wykładał teologię systematyczną. Ponadto prowadził zajęcia w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy, w Wyższym Instytucie Katechetycznym w Krakowie oraz w rodzimym WSD Franciszkanów w Krakowie-Bronowicach, gdzie jest wykładowcą nieprzerwanie od 39 lat. Pod jego kierunkiem powstały 44 prace magisterskie, a jego bibliografia obejmuje ponad trzysta artykułów naukowych, encyklopedycznych, recenzji oraz prac popularnonaukowych.

O. Brzuszek był również wicepostulatorem w procesach beatyfikacyjnych: papieża i tercjarza franciszkańskiego - Jana XXIII, sługi Bożego o. Alojzego Kosiby oraz polskich męczenników II wojny światowej, w których procesie kanonizacyjnym również jest wicepostulatorem.

Księgę pamiątkową o. dra Salezego Brzuszka można nabyć w redakcji przy ul. Ojcowskiej 1 w Krakowie; można ją również zamówić telefonicznie: 12 626 46 02.
sg