• Polskie wydanie Słownika Bonawenturiańskiego

  • Zapisy do Szkoły Duchowości Franciszkańskiej

  • Szkoła Duchowości Franciszkańskiej - kontynuacja

  • Medalik z błogosławieństwem św. Franciszka

YouTube facebook

Bagnoregio - miasto św. Bonawentury

15 lipca, w święto św. Bonawentury, franciszkanina, biskupa i doktora Kościoła, zapraszamy do obejrzenia kilku zdjęć oraz krótkiego filmu z pięknego włoskiego miasteczka, w którym urodził się Doktor Seraficki. Civita di Bagnoregio, położone w regionie Lacjum,  zostało założone na szczycie skały przez Etrusków w VI wieku p.n.e. Jego architektura pochodzi z okresu średniowiecza.


Bagnoregio określane jest mianem miasta, które umiera. Jego przyszłość, mimo wysiłku naukowców, geologów i lokalnych władz, stoi pod znakiem zapytania. Miasteczko położone jest bowiem na szczycie skały tufowej, która w ostatnich wiekach dramatycznie się osuwała. Pierwsze poważne zniszczenia miały miejsce w 1695 roku podczas trzęsienia ziemi. Później wielokrotnie obsuwały się pojedyncze budynki, co doprowadziło do sytuacji, w której miasto z każdej strony otoczone jest przepaścią. Można się do niego dostać jedynie po długim i wąskim moście.

Położenie, które w przeszłości było gwarancją bezpieczeństwa, obecnie jest najbardziej niebezpiecznym problemem miasta. W roku 2014 burmistrz Bagnoregio podjął niespotykaną w skali kraju decyzję o wprowadzeniu opłaty za wstęp do miasta. Obecnie każdy turysta chcący zwiedzić miasteczko musi zakupić bilet w cenie 1,50 euro. Według władz miasta jest to jedyny sposób na pozyskanie funduszy na jego ratowanie.


k.gorgoń
fot. k.gorgoń


ISF zastrzega wszelkie prawa do publikowanych treści. Użytkownicy mogą pobierać i drukować fragmenty zawartości portalu internetowego www.isf.edu.pl wyłącznie do użytku osobistego. Publikacja, rozpowszechnianie zawartości niniejszego serwisu lub jej sprzedaż, są bez uprzedniej pisemnej zgody ISF zabronione i stanowią naruszenie ustaw o prawie autorskim, ochronie baz danych i uczciwej konkurencji.

stat4u PageRank Checking Icon