Honoriusz III i Reguła św. Franciszka
18 marca 1227 r. zmarł w Rzymie papież Honoriusz III, który bullą Solet annuere zatwierdził Regułę św. Franciszka. Swoje istnienie zawdzięczają mu także dominikanie i karmelici. Honoriusz III urodził się w Rzymie około 1150 r. Został kanonikiem w Bazylice Santa Maria Maggiore, a przed wyborem na papieża był kamerlingiem, kardynałem i przewodniczącym Kancelarii Apostolskiej. 18 lipca 1216 r. został wybrany na następcę Innocentego III.
W wydanej przez niego bulli zatwierdzającej Regułę św. Franciszka czytamy:
Biskup Honoriusz, sługa sług Bożych, umiłowanym synom, bratu Franciszkowi i innym braciom z Zakonu Braci Mniejszych pozdrowienie i apostolskie błogosławieństwo.
Stolica Apostolska ma zwyczaj pozwalać na pobożne życzenia proszących i udzielać chętnie poparcia dla ich chwalebnych pragnień. Dlatego umiłowani w Panu synowie, skłaniając się do pobożnych próśb waszych, regułę waszego zakonu potwierdzoną przez niezapomnianej pamięci papieża Innocentego, naszego poprzednika, do tej [bulli] włączoną, powagą apostolską wam potwierdzamy i niniejszym pismem bierzemy w opiekę. Jest ona następująca:
[tu następuje treść reguły]
Żadnemu więc człowiekowi nie wolno w ogóle naruszać tego dokumentu naszego potwierdzenia albo zuchwałym postępowaniem sprzeciwiał się mu. Gdyby jednak ktoś odważył się na to, niech wie, że ściągnie na siebie gniew Boga wszechmogącego i Jego świętych Apostołów Piotra i Pawła.
Dan na Lateranie, 29 listopada, w ósmym roku naszego pontyfikatu.