Wydarzenia
-
Szkoła Duchowości Franciszkańskiej 2024-2025
10 lipca 2024Serdecznie zapraszamy do udziału w kolejnej edycji Szkoły Duchowości Franciszkańskiej! Jest to roczny cykl wykładów skierowany do wszystkich tych, których pasjonuje postać św. Franciszka z Asyżu oraz duchowość franciszkańska. Pokazujemy nie tylko samego św. Franciszka, ale przede wszystkim uczymy, jak praktyczne i twórczo korzystać z jego mądrości życiowej, z której wypływa doświadczenie pokoju i radości. Po ukończeniu pierwszego stopnia Szkołę można kontynuować na kolejnych trzech poziomach.czytaj więcej -
Urodziny Bolesława Wstydliwego - dobroczyńcy franciszkanów
21 czerwca 202421 czerwca 1226 w Starym Korczynie urodził się Bolesław V Wstydliwy, książę krakowski i sandomierski, ostatni przedstawiciel małopolskiej linii Piastów, dobroczyńca zakonu franciszkanów. Mąż św. Kingi, brat bł. Salomei i szwagier bł. Jolenty. Jego grób znajduje się w Bazylice św. Franciszka w Krakowie. „Bolał głęboko nad jego stratą nie tylko własny naród, ale i sąsiednie narody z powodu skromności i zacności, które okazywał” – pisał kronikarz Jan Długosz.czytaj więcej -
Bł. Jolenta z rodu Arpadów, księżna kaliska i wielkopolska
13 czerwca 2024„Tu leży perła droga, z domu książęcego Jolanta, święta pani z rodu cesarskiego. Po śmierci męża swego zakon ten obrała, w tym zakonie do śmierci w cnotach świętych trwała” – głosił napis nad grobem Jolenty, błogosławionej księżnej z rodu Arpadów, której wspomnienie obchodzimy 15 czerwca.
czytaj więcej -
O odchodzeniu św. Antoniego z ziemskiego życia
13 czerwca 202413 czerwca Kościół na całym świecie wspomina potężnego Świętego. Kanonizowany niecały rok po śmierci, niezawodny patron, niezwykły kaznodzieja – św. Antoni Padewski. Z okazji jego święta zapraszamy do lektury fragmentu „Opowieści br. Łukasza”, czyli bł. Łukasza Belludiego, sekretarza Świętego Padewczyka o tym jak Antoni odchodził z ziemi do nieba.
czytaj więcej -
Sybilla, królowa Jerozolimska
10 czerwca 2024Regina, regis Amalrici filia, Sibilla nomine – królowa, córka króla Amalryka, imieniem Sybilla, jak nazywali ją współcześni. Córka, siostra i matka królów. Królowa Jerozolimy. Dzielna, silna i niezależna, choć jej osobiste losy nie różniły się bardzo od tych, które pisane były księżniczkom w jej czasach. Powszechnemu odbiorcy kojarzy się z tajemniczą postacią siostry trędowatego władcy z filmu „Królestwo niebieskie”, jednak pokazana tam księżniczka różni się bardzo od tej, znanej z kart historii. Kim więc była Sybilla, królowa Jerozolimy, miasta króla wszystkich królów?czytaj więcej -
Zakończenie roku akademickiego 2023-2024 w ISF
03 czerwca 20241 czerwca 2024 r. w Instytucie Studiów Franciszkańskich w Krakowie odbyło się uroczyste zakończenie roku akademickiego 2023/2024. 66 słuchaczy, przybyłych z różnych zakątków Polski, odebrało dyplomy ukończenia Szkoły Duchowości Franciszkańskiej I i II stopnia.
czytaj więcej -
Deportacja o. Maksymiliana Kolbego do KL Auschwitz
28 maja 202428 maja 1941 r. z więzienia na Pawiaku został deportowany do KL Auschwitz o. Maksymilian Maria Kolbe. Zginął tam 14 sierpnia 1941 r., oddając życie za drugiego człowieka. Państwowe Muzeum Auschwitz-Birkenau udostępnia na swojej stronie (auschwitz.org) skan pierwszej strony „Listy nowoprzybyłych” (Zugangslisten) do obozu z 29 maja 1941 r. W tym właśnie dniu transport, w którym znajdował się także o. Maksymilian, został formalnie zarejestrowany.
czytaj więcej -
„Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej” – mówił Ojciec Święty Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Lulla. Franciszek odniósł się do patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Lull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katalońskim filozofem, poetą, pisarzem, teologiem, astrologiem, matematykiem, medykiem, prawnikiem i tercjarzem franciszkańskim.
czytaj więcej