• Boże Narodzenie ze św. Franciszkiem

IX Sesja kolbiańska

9 stycznia 2010 roku w Auli bł. Jakuba w Krakowie odbyła się IX Sesja kolbiańska, zatytułowana Kapłan – wczoraj i dziś. Inspiracją tego cyklu spotkań jest nieodłącznie świadectwo życia św. Maksymiliana Marii Kolbego. Choć tematem tegorocznej sesji było kapłaństwo, wiele miejsca poświęcono również roli kobiety w życiu Kościoła i świata.

Ks. prof. Tomasz Jelonek z Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie mówił o figurze i roli kapłana w Biblii na tle starożytnych kultur. Dr Monika Waluś z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego przedstawiła kilka sylwetek kobiet ze średniowiecza i czasów nowożytnych, które zapisały się na stałe w historii ewangelizacji, nauczania, wychowania, kierownictwa duchowego. Przywołała również do List do kobiet Jana Pawła II (1995). O. Paulin Sotowski OFMConv, z WSD Franciszkanów w Łodzi, redaktor naczelny Posłańca św. Antoniego, od lat zajmujący się tematyką kolbiańską, przedstawił sylwetkę św. Maksymiliana. Mówił o entuzjazmie i pasji, z jakimi przeżywał swoje kapłaństwo. Zwrócił też uwagę na jego wrażliwość na los drugiego człowieka, o czym zaświadczył dobitnie w obozie koncentracyjnym, oddając życie za współwięźnia.

Dr Tomasz Terlikowski, publicysta, dziennikarz i prezes Frondy, mówił o obrazie kapłana we współczesnych mediach. W swoim wystąpieniu zarysował ich strukturę i mechanizmy. Sam posługując się środami społecznego przekazu, apelował - uzasadniając taką konieczność - aby nie bać się mediów. Podkreślił przy tym, że obecność duchownych w mediach poprawia wizerunek Kościoła w oczach społeczeństwa. Swoje wystąpienie podsumował słowami: "Nie jest aż tak ważne, czy kapłani będą się cieszyli dobrą opinią w mediach. Ważne jest, aby Jezus Chrystus był skutecznie głoszony".

Termin spotkania nie był przypadkowy. 8 stycznia minęła 115. rocznica urodzin św. Maksymilian Marii Kolbego, franciszkanina, byłego studenta i wykładowcy, a obecnie patrona seminarium.

Sesję zorganizowali: Wyższe Seminarium Duchowne Franciszkanów w Krakowie, Ośrodek Studiów Franciszkańskich WT UPJPII oraz Polskie Stowarzyszenie Obrońców Życia Człowieka.
k.gorgoń/ram