Nowa publikacja ISF

Ukazała się nowa książka wydana przez Instytut Studiów Franciszkańskich: "Krucjata bez krucjat. O franciszkanach na ziemiach islamu". Jest to monografia ukazująca spotkanie franciszkanów z religią i kulturą islamu. Jako protagoniści jawią się tu św. Franciszek z Asyżu i bł. Rajmund Lull. W publikacji historyczna refleksja otwiera się również na współczesne realia, wskazując na aktualność franciszkańskich rozwiązań.

Terytoria - to nowa seria wydawnicza Instytutu Studiów Franciszkańskich oraz cykl konferencji naukowych, zapowiadających poszczególne monografie, których przedmiotem jest spotkanie kultury chrześcijańskiej reprezentowanej przez franciszkanów z rodzimymi kulturami różnych rejonów świata. Chodzi o intelektualną i historyczną wędrówkę po terytoriach, które już od pierwszej połowy XIII wieku nawiedzali bracia mniejsi jako apostołowie pokoju i świadkowie chrześcijańskich wartości.

Sam tytuł pierwszej monografii "Krucjata bez krucjat" nie jest przypadkowy, odwołuje się bowiem do stereotypu, wedle którego relacje Zachodu z Bliskim Wschodem, a w szczególności z Ziemią Świętą, postrzegane są przez pryzmat wypraw krzyżowych. Mało uwagi bowiem poświęca się innym działaniom, poza tymi o charakterze zbrojnym, które również w czasie krucjat miały miejsce i dały świadectwo o możliwości innego sposobu dialogowania ze światem islamu.

Książka liczy 255 stron i zawiera dziewięć artykułów, którego autorami są przedstawiciele różnych ośrodków naukowych: Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Gdańskiego, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Krakowskiej im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego. Redaktorem tomu jest Andrzej Zając OFMConv, dyrektor Instytutu Studiów Franciszkańskich.
ram
Okładka książki i spis treści dostępne TUTAJ.