O. Adam Jan Błachut OFM

24 września 2012 roku zmarł o. Adam Jan Błachut OFM, franciszkanin, doktor historii sztuki, były minister prowincjalny Prowincji Franciszkanów Matki Bożej Anielskiej. W czasie powstania Instytutu Studiów Franciszkańskich w roku 1998 był przewodniczącym Konferencji Prowincjałów Franciszkańskich w Polsce. Przez wiele lat prowadził zajęcia w ISF.

O. Błachut urodził się 17 lipca 1949 roku we Frydmanie, niedaleko Nowego Targu. Przed wstąpieniem do Zakonu Braci Mniejszych ukończył Kolegium Serafickie w Wieliczce. Studia filozoficzno-teologiczne ukończył w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy w Krakowie. Wieczyste śluby zakonne złożył 4 października 1972 roku w Krakowie, a święcenia kapłańskie przyjął 8 czerwca 1974 roku w Krakowie.

Ukończył studia specjalistyczne z zakresu historii sztuki na Wydziale Teologicznym Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie oraz Podyplomowe Studium Muzealnictwa na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie. W 1980 roku został Laureatem I nagrody w XXV Konkursie im. ks. prof. Szczęsnego Dettloffa. W 2002 roku obronił doktorat na Wydziale Nauk Historycznych i Społecznych Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

W latach 1978-2002 należał do Zarządu Prowincji Matki Bożej Anielskiej Zakonu Braci Mniejszych. W latach 1984-1993 sprawował urząd wikariusza prowincji, a następnie w latach 1993-1999 był prowincjałem. Był wykładowcą historii sztuki i konserwacji zabytków we franciszkańskim seminariach duchownych w Krakowie-Bronowicach, w Krakowie i Kalwarii Zebrzydowskiej, w Instytucie Teologicznym Księży Misjonarzy.

Jest autorem dwóch książek: "Brat Mateusz Osiecki i jego dzieło. Modelowy projekt nowego wystroju – wyposażenia kościołów reformackich prowincji wielkopolskiej w XVIII w." (Warszawa 2003) i "Słownik artystów reformackich w Polsce" (Warszawa 2006) oraz około 170 artykułów naukowych i popularnonaukowych. Był redaktorem naczelnym rocznika naukowego "Pietas et Studium", wydawanego przez WSD Franciszkanów w Krakowie-Bronowicach. Należał do Stowarzyszenia Historyków Sztuki.

Msza Świętej pogrzebowej 28 września 2012 roku przewodniczył ks. bp Jan Szkodoń w kościele parafialnym pw. Stygmatów św. Franciszka z Asyżu w Krakowie–Bronowicach. Ciało zostało złożone w zakonnym grobowcu na cmentarzu Pasternik.
sm