O Rajmundzie Lullu w audycjach radiowych

W związku z wydanym niedawno przez Instytut Studiów Franciszkańskich pierwszym polskim przekładem XIII-wiecznej "Księgi stanu rycerskiego" Rajmunda Lulla, w Radiu Kraków oraz w „Dwójce” Polskiego Radia pojawiły się audycje poświęcone temu niezwykłemu tercjarzowi franciszkańskiemu. Zachęcamy do posłuchania!

„Księga stanu rycerskiego” Rajmunda Lulla to pierwszy polski przekład XIII-wiecznego kodeksu rycerskiego wraz z obszernym komentarzem wprowadzającym w kulturę dawnych czasów. Tło stanowi pogranicze chrześcijańskiej Europy z muzułmańskim Wschodem. Protagonistą jest stary rycerz, który uczy młodego giermka, czym jest honor, mądrość i prawda. Przekładu na język polski dokonała z erudycją i wrażliwością na słowo Rozalia Sasor.

„Księga stanu rycerskiego” ukazała się jako drugi tom w serii „AUTORZY FRANCISZKAŃSCY”. Jest pozycją recenzowaną (recenzje wydawnicze przygotowane zostały przez dr hab. Joannę Judycką, prof. UG z Uniwersytetu Gdańskiego oraz przez dr hab. Annę Sawicką z Uniwersytetu Jagiellońskiego).

Rajmund Lull – średniowieczny kataloński tercjarz franciszkański, medyk, prawnik, filozof, poeta, pisarz, twórca przysłów, wybitny logik, głęboki teolog, autor podręcznika do nawigacji, astrolog, matematyk i misjonarz. Jego bujny życiorys mógłby posłużyć za kanwę intrygującej fabuły, której historia nie kończy się wraz z jego śmiercią. Wiele jego przemyśleń i wniosków – zawartych w ponad 250 napisanych przez niego dziełach – znalazło bowiem zainteresowanie dopiero po wiekach, stając się inspiracją do nowych odkryć i rozwiązań na różnych polach ludzkiej działalności.

Rajmund Lull skomponował „Księgę stanu rycerskiego” w latach 1274-1276. Jego celem było stworzenie i skodyfikowanie zasad rycerskich, gdyż lojalność w połączeniu ze zdrowym rozsądkiem, wiarą, wykształceniem i umiejętnościami wojennymi były jego zdaniem kluczem do zwycięstwa chrześcijaństwa w Ziemi Świętej oraz podczas rekonkwisty. Książka odniosła sukces jeszcze za życia autora.