Podsumowanie warsztatów i zaproszenie

W sieci można już obejrzeć filmik dokumentujący Franciszkańskie Warsztaty Muzyki Liturgicznej „Jubilate Deo”, które odbywały się od 24 do 26 kwietnia 2015 roku u franciszkanów w Krakowie. Kolejne już, trzydniowe warsztaty, prowadzone przez Katarzynę Młynarską i Jakuba Tomalaka, poświęcone były pracy nad emisją głosu i wszystkim, co jest z nią związane.

Uczestnicy mieli okazję wysłuchać ciekawych konferencji wtajemniczających w rzeczywistość liturgii i włączyć się w opracowanie utworów muzycznych wyrażających radość z przeżywania obecności Boga i dostrzegania wielkich dzieł jakie dokonał dla człowieka.

Biorący udział w warsztatach spotykali się razem na Eucharystii i na modlitwie Liturgią Godzin. Nie zabrakło też oczywiście franciszkańskiej radości i otwartości :) Filmik z warsztatów można obejrzeć tu:

Przy okazji pragniemy zaprosić do udziału w najnowszej inicjatywie Instytutu Studiów Franciszkańskich, jaką jest Franciszkańska Szkoła Muzyki i Liturgii, wpisująca się w dziedzictwo i tradycję Zakonu Franciszkanów związaną z troską o piękno sprawowanej liturgii. Szkoła odpowiada na wezwanie Soboru Watykańskiego II "aby wszyscy wierni byli wdrażani do pełnego, świadomego i czynnego udziału w obrzędach liturgicznych".

Szkoła powstała w środowisku organizatorów Franciszkańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej, które odbywają się w krakowskim klasztorze franciszkanów od 2009 roku. Chcąc zapewnić głębszą formację dla zainteresowanych muzyką liturgiczną: członków chórów, scholi, animatorów muzycznych, kantorów i tych wszystkich, którym zależy na pięknie liturgii, postanowiliśmy utworzyć roczny kurs szkoleniowo-formacyjny w zakresie liturgii i jej nieodłącznego elementu jakim jest muzyka.

Celem jest uformowanie ludzi świadomych znaczenia liturgii, jej głębi, teologii, ludzi wtajemniczonych w obrzędy, znaki, symbole, gesty i postawy liturgiczne. A więc chodzi o doświadczenie żywego Boga, który objawia się w liturgii. Ponadto uczestnik kończący roczny kurs nabędzie umiejętności w prowadzeniu scholi, chóru, w animowaniu śpiewu podczas liturgii, będzie znał pieśni z zakresu chorału gregoriańskiego, pieśni polifoniczne oraz śpiewy tradycyjne.

Zajęcia w szkole odbywają się w następujących blokach:

• teoretyczny - obejmuje wykłady na temat liturgii i muzyki kościelnej
  • praktyczny-warsztatowy - poszerza wiedzę i umiejętności w zakresie wokalnym, prowadzenia scholi, chóru, animacji śpiewu podczas liturgii

Więcej na temat Franciszkańskiej Szkoły Muzyki i Liturgii wkrótce - strona internetowa rusza pod koniec maja!

k.gorgoń