• Medalik z błogosławieństwem św. Franciszka

  • Odnaleziona biografia św. Franciszka z Asyżu wydana po polsku!

  • Nasze książki dostępne w sklepie wydawnictwa Bratni Zew

YouTube facebook

Św. Franciszek - mistyk otwartych oczu

Nakładem kieleckiego wydawnictwa Charaktery wyszła właśnie nowa biografia św. Franciszka z Asyżu, autorstwa amerykańskiego franciszkanina Richarda Rohra. Czym różni się od innych tego typu publikacji?

Jak pisze we wstępie o. Jacek Prusak SJ, nie jest to „kolejna biografia założyciela franciszkanów, roszcząca sobie pretensje do przedstawienia jego niezafałszowanego obrazu. Nie jest to ani naukowa biografia, ani podręcznik duchowości franciszkańskiej (…) książka jest zachętą do odnalezienia swojej drogi otwartej na niebo”.

To także książka pomagająca lepiej zrozumieć nauczanie papieża Franciszka, imiennika Świętego z Asyżu. Przybliża tak ważne dla nich obu kwestie jak ubogi Kościół, radość, sprawiedliwość społeczna, kultura spotkania, wychodzenie do drugiego człowieka. Pozycja o. Rohra obala także funkcjonujący we współczesnym świecie mit św. Franciszka, jako biegającego po łące lekkoducha, mówiącego do ptaków i będącego ucieleśnieniem protestu społecznego.

„Jak pokazuje Rohr, Franciszek był geniuszem duchowym, a nie protoplastą hippisów – mistykiem otwartych oczu, który nauczał całym sobą, nie skupiając się jednak na sobie. Franciszek nie bałby się powiedzieć, że każdy z nas jest „drugim Chrystusem” – Rohr czyni to w jego imieniu, swoimi ustami, zapewniając, że duchowy testament Franciszka nie jest tylko dla franciszkanów, ani w nich samych się nie wypełnia. Rohr lubi i umie prowokować, co też czyni w tej książce w najlepszym, biblijnym, tego słowa znaczeniu” – podsumowuje we wstępie o. Prusak.

Richard Rohr, Siewca miłości. Własna droga  Franciszka z Asyżu, tł. Elżbieta Wiater, Wydawnictwo Charaktery, Kielce 2015, s. 288.


Autor, Richard Rohr, jest amerykańskim franciszkaninem, piszącym żywym i przystępnym językiem. Urodził się w 1943 roku w Kansas, w roku 1961 wstąpił do franciszkanów. Obecnie mieszka w pustelni w pobliżu klasztoru franciszkanów w Albuquerque (prowincja Nowy Meksyk). O. Rohr jest autorem ponad dwudziestu książek tłumaczonych na wiele języków. W 1987 roku założył Centrum Działania i Kontemplacji, którego jest dyrektorem. Centrum prowadzi aktywną działalność na rzecz pokojowych zmian społecznych, stanowi również miejsce odnowy i kierownictwa duchowego.

Strona sklepu internetowego wydawnictwa Charaktery: sklep.

k.gorgoń

stat4u PageRank Checking Icon