Trwa rekrutacja w Instytucie Studiów Franciszkańskich

Przypominamy, że trwa rekrutacja w Instytucie Studiów Franciszkańskich. Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszej oferty edukacyjnej. W tym roku mamy dla Państwa jeszcze większy wybór kursów :)

Przyjmujemy zgłoszenia na cztery cykle zajęć:

• Szkoła duchowości franciszkańskiej – to roczny cykl wykładów, adresowanych do wszystkich, których pasjonuje postać św. Franciszka z Asyżu oraz duchowość franciszkańska. SDF stawia sobie za cel nie tylko ukazywanie postaci świętego, ale przede wszystkim praktyczne i twórcze korzystanie z jego mądrości życiowej, z której wypływa doświadczenie pokoju i radości. Cykl spotkań obejmuje osiem bloków tematycznych: źródła, człowiek, wiara, Kościół, modlitwa, praca, pokuta, rozwój. Wykłady odbywają się raz w miesiącu, w soboty w godz. 10.00 - 14.15.

• Franciszkańskie Studium Formacyjne – to roczny cykl wykładów skierowanych do sióstr zakonnych z rodziny franciszkańskiej. Porusza zagadnienia z obszarów formacji oraz duchowości franciszkańskiej. Siostry mają okazję uczestniczyć w zajęciach z wyspecjalizowanymi w tych dziedzinach wykładowcami ze wszystkich gałęzi zakonu franciszkanów. Mają także możliwość pracy na materiałach źródłowych z pism św. Franciszka i św. Klary. Studium polecamy szczególnie osobom aktualnie formowanym: postulantkom, nowicjuszkom i juniorystkom. Zajęcia odbywają się w soboty, raz w miesiącu w godz. 9.00 - 16.00.

• Studia podyplomowe z franciszkanizmu – są ofertą Ośrodka Studiów Franciszkańskich działającego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dają możliwość zapoznania się z duchowością franciszkańską wraz z jej szerszym kontekstem oraz praktycznym zastosowaniem w codziennym życiu. Istotnym elementem studiów są zajęcia wykorzystujące źródłową wiedzę z zakresu franciszkanizmu do jej aktualnych i praktycznych aplikacji, dotyczących tak działań związanych z ochroną stworzenia, dialogiem międzykulturowym, jak i osobistej więzi z Bogiem, relacji międzyludzkich oraz podejścia do pracy i jakiegokolwiek zaangażowania. Zajęcia odbywają się w soboty, dwa razy w miesiącu w godz. 9.00 – 17.50.

• Franciszkańska Szkoła Muzyki i Liturgii – (nabór na ten rok akademicki zakończony) wpisuje się  w dziedzictwo i tradycję Zakonu Franciszkanów związane z troską o piękno sprawowanej liturgii. Powstała w środowisku organizatorów Franciszkańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej, które odbywają się w krakowskim klasztorze franciszkanów od 2009 roku. Chcąc zapewnić głębszą formację dla zainteresowanych muzyką liturgiczną: członków chórów, scholi, animatorów muzycznych, kantorów i tych wszystkich, którym zależy na pięknie liturgii, organizatorzy warsztatów postanowili utworzyć roczny kurs szkoleniowo-formacyjny w zakresie liturgii i muzyki. Celem szkoły jest uformowanie ludzi świadomych znaczenia liturgii, jej głębi, teologii, ludzi wtajemniczonych w obrzędy, znaki, symbole, gesty i postawy liturgiczne. Zajęcia odbywają się w soboty, raz w miesiącu w godz. 9.00 – 18.00.

Terminy zjazdów na poszczególne cykle znajdują się w odpowiednich zakładkach na naszej stronie internetowej, natomiast terminy spotkań Franciszkańskiej Szkoły Muzyki i Liturgii na stronie szkola.franciszkanie.pl.

Zapraszamy!

k.gorgoń