Zakończenie pierwszego semestru studiów

16 czerwca 2012 roku odbył się ostatni w tym semestrze zjazd słuchaczy Studiów podyplomowych z franciszkanizmu, organizowanych przez Ośrodek Studiów Franciszkańskich Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II. W minionym semestrze 19 słuchaczy uczestniczyło w pięciu blokach wykładów oraz dwóch konwersatoriach.

Realizowane były zajęcia z „Duchowości biblijnej”, „Duchowości patrystycznej”, „Wstępu do teologii duchowości”, „Historii ruchu franciszkańskiego” oraz „Średniowiecznej literatury franciszkańskiej”, na której w minionym semestrze omawiane były Pisma św. Franciszka i św. Klary. W ramach konwersatoriów słuchacze uczestniczyli w dwóch spotkaniach z zaproszonymi przez dyrektora Instytutu Studiów Franciszkańskich, o. Andrzeja Zająca, gośćmi.

Pierwsze spotkanie skupiało się wokół tematu „Aktualność franciszkanizmu. Stereotypy, doświadczenia, perspektywy”, a w panelu dyskusyjnym na ten temat udział wzięli goście: Gabriela Kuzawska, Agata Rajwa, Robert Rabka OFMCap. Drugie konwersatorium, w którym uczestniczyli ks. bp dr hab. Grzegorz Ryś oraz prof. dr hab. Ryszard Barcik zatytułowane było „Uniwersytet. Pasja poznania i relacje”.

Podczas ostatniego zjazdu egzaminacyjnego, słuchacze uczestniczyli wraz z siostrami z Franciszkańskiego Studium Formacyjnego, w Mszy Świętej na zakończenie semestru, której przewodniczył sekretarz Prowincji Matki Bożej Anielskie, zastępca dyrektora ISF o. Stanisław Mazgaj, a homilię wygłosił o. Andrzej Zając.

Na zakończenie dnia odbyło się spotkanie z dyrektorem ISF oraz wszystkimi słuchaczami studiów podyplomowych. W radosnej atmosferze, przy kolacji przygotowanej wspólnie przez całą grupę studentów, pierwszy semestr został pozytywnie podsumowany i zakończony pełnym entuzjazmu stwierdzeniem: do zobaczenia w październiku!
k.gorgoń