Kolejne dyplomy rozdane

4 czerwca 2016 roku odbyły się w Instytucie Studiów Franciszkańskich ostatnie zajęcia Szkoły Duchowości Franciszkańskiej. Towarzyszyło im rozdanie dyplomów dla tych słuchaczy, którzy zapisali się na zajęcia jesienią 2015 roku. Szkołę ukończyło w tym roku akademickim aż 39 osób. Wszystkim serdecznie gratulujemy! A tymczasem zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą na najbliższy rok akademicki.

Przez osiem miesięcy uczestnicy Szkoły Duchowości Franciszkańskiej mieli okazję poznawać św. Franciszka w praktyce, odnosząc jego słowa i sposób życia do świata, w którym żyją na co dzień. Podczas ośmiu spotkań poświęconych kolejno „źródłom”, „człowiekowi”, „wierze”, „Kościołowi”, „modlitwie”, „pracy”, „pokucie” i  „rozwojowi” spotykali się z franciszkańskimi specjalistami z tych dziedzin: o. Tadeuszem Bargielem OFMCap, o. Piotrem Bieleninem OFMConv, o. Marcinem Drągiem OFMConv, o. Piotrem Hrecińskim OFMConv, o. Mariuszem Koziołem OFMConv i o. Andrzejem Zającem OFMConv.

Słuchacze przyjeżdżali na zajęcia z wielu zakątków Polski, m.in. z Wrocławia, Łodzi, Katowic, Bochni, Jasła, Rudy Śląskiej, Częstochowy i  oczywiście z Krakowa. Teraz czas na wcielenie w życie wszystkiego, czego nauczyli się w naszej franciszkańskiej szkole.

Przed nami jeszcze ostatnie w tym semestrze zajęcia Franciszkańskiej Szkoły Muzyki i Liturgii, Studiów podyplomowych z franciszkanizmu i Franciszkańskiego Studium Formacyjnego, ale już dziś zapraszamy wszystkich do dołączenia do nas w przyszłym roku akademickim. Zapisy na wszystkie prowadzone przez nas kursy już trwają – wystarczy wybrać coś dla siebie.

Szkoła Duchowości Franciszkańskiej – to roczny cykl wykładów, adresowanych do wszystkich, których pasjonuje postać św. Franciszka z Asyżu oraz duchowość franciszkańska. SDF stawia sobie za cel nie tylko ukazywanie postaci Świętego, ale przede wszystkim praktyczne i twórcze korzystanie z jego mądrości życiowej, z której wypływa doświadczenie pokoju i radości. Cykl spotkań obejmuje osiem bloków tematycznych: źródła, człowiek, wiara, Kościół, modlitwa, praca, pokuta, rozwój. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu w sobotę w godzinach od 10.00 do 14.15 w sali św. Maksymiliana przy ul. Franciszkańskiej 4 w Krakowie. Przed wykładami, o godzinie 9.00 w intencji uczestników Szkoły sprawowana jest Eucharystia w kaplicy Matki Bożej Bolesnej u franciszkanów. Najbliższy cykl spotkań rozpocznie się 5 listopada 2016 roku.
Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapisywania się w sekretariacie Instytutu Studiów Franciszkańskich (osobiście, telefonicznie, mailowo lub listownie). Koszt uczestnictwa w całości zajęć wynosi 300 zł (możliwość wpłaty w dwóch ratach semestralnych po 150 zł).

Franciszkańskie Studium Formacyjne – to roczny cykl wykładów skierowanych do sióstr zakonnych z rodziny franciszkańskiej. Porusza zagadnienia z obszarów formacji oraz duchowości franciszkańskiej. Siostry mają okazję uczestniczyć w zajęciach z wyspecjalizowanymi w tych dziedzinach wykładowcami ze wszystkich gałęzi zakonu franciszkanów. Mają także możliwość pracy na materiałach źródłowych z pism św. Franciszka i św. Klary. Studium polecamy szczególnie osobom aktualnie formowanym: postulantkom, nowicjuszkom i juniorystkom. Zajęcia odbywają się w soboty, raz w miesiącu w godz. 9.00 - 16.00. Koszt uczestnictwa w całości zajęć wynosi 200 zł (możliwość wpłaty w dwóch ratach semestralnych po 100 zł). Najbliższy cykl spotkań rozpocznie się 29 października 2016 roku.

Studia podyplomowe z franciszkanizmu – są ofertą Ośrodka Studiów Franciszkańskich działającego na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie. Dają możliwość zapoznania się z duchowością franciszkańską wraz z jej szerszym kontekstem oraz praktycznym zastosowaniem w codziennym życiu. Istotnym elementem studiów są zajęcia wykorzystujące źródłową wiedzę z zakresu franciszkanizmu do jej aktualnych i praktycznych aplikacji, dotyczących tak działań związanych z ochroną stworzenia, dialogiem międzykulturowym, jak i osobistej więzi z Bogiem, relacji międzyludzkich oraz podejścia do pracy i jakiegokolwiek zaangażowania. Zajęcia odbywają się w soboty, dwa razy w miesiącu w godz. 9.00 – 17.50. Koszt uczestnictwa w całości zajęć wynosi 1650 zł (wpłaty po 550 zł na semestr).Inauguracja kolejnego cyklu będzie miała miejsce 8 października 2016 roku.

Franciszkańska Szkoła Muzyki i Liturgii – wpisuje się  w dziedzictwo i tradycję Zakonu Franciszkanów związane z troską o piękno sprawowanej liturgii. Powstała w środowisku organizatorów Franciszkańskich Warsztatów Muzyki Liturgicznej, które odbywają się w krakowskim klasztorze franciszkanów od 2009 roku. Chcąc zapewnić głębszą formację dla zainteresowanych muzyką liturgiczną: członków chórów, scholi, animatorów muzycznych, kantorów i tych wszystkich, którym zależy na pięknie liturgii, organizatorzy warsztatów postanowili utworzyć roczny kurs szkoleniowo-formacyjny w zakresie liturgii i muzyki. Celem szkoły jest uformowanie ludzi świadomych znaczenia liturgii, jej głębi, teologii, ludzi wtajemniczonych w obrzędy, znaki, symbole, gesty i postawy liturgiczne. Zajęcia odbywają się w soboty, raz w miesiącu w godz. 9.00 – 18.00.
k.gorgoń