• Medalik z błogosławieństwem św. Franciszka

 • Szkoła Duchowości Franciszkańskiej 2020/2021

 • Nasze książki dostępne w sklepie wydawnictwa Bratni Zew

YouTube facebook

Czytelnia

 • "Mąż wielkiej cnoty, pobożnością sławny [...] senator uczciwy i pełen dobrej rady, a granic kraju żarliwy obrońca" - tak o bł. Jakubie Strzemię, którego Kościół wspomina 21 października, piszą w kronikach lwowskiej kapituły. My, z okazji jego wspomnienia, zapraszamy do lektury tekstu br. Rafała Antoszczuka OFMConv, znawcy i propagatora kultu bł. Jakuba.
  czytaj więcej
 • Fratelli tutti

  06 października 2020
  „Fratelli tutti”, napisał św. Franciszek z Asyżu, zwracając się do wszystkich braci i sióstr i proponując im formę życia, mającą posmak Ewangelii. Wśród jego rad chcę podkreślić jedną, w której zachęca do miłości, wykraczającej poza granice geografii i przestrzeni. W niej nazywa błogosławionym tego, który tak kocha „swego brata będącego daleko od niego, jak gdyby był z nim”. W tych kilku prostych słowach wyjaśnił istotę otwartego braterstwa, które pozwala rozpoznać, docenić i miłować każdą osobę niezależnie od bliskości fizycznej, niezależnie od miejsca na świecie, w którym się urodziła – pisze Ojciec Święty Franciszek w swojej najnowszej encyklice „Fratelli tutti”.
  czytaj więcej
 • Papież Franciszek o swoim patronie

  04 października 2020
  „Pokój franciszkański nie jest uczuciem ckliwym. Bardzo was proszę, taki św. Franciszek nie istnieje! I nie jest to też coś w rodzaju panteistycznej harmonii z siłami kosmosu... To również nie jest franciszkańskie! […] Pokój św. Franciszka to pokój Chrystusa…” – mówił papież Franciszek do wiernych zgromadzonych na placu przed bazyliką św. Franciszka w Asyżu 4 października 2013. W uroczystość św. Franciszka zapraszamy do przypomnienia sobie treści tej wciąż aktualnej homilii.
  czytaj więcej
 • 23 września obchodzimy wspomnienie św. Ojca Pio, mistyka i stygmatyka. Z tej okazji zapraszamy do lektury tekstu opracowanego przez o. dra Tadeusza Bargiela OFMCap, wykładowcę w Instytucie Studiów Franciszkańskich, który jest absolwentem Franciszkańskiego Instytutu Duchowości przy Papieskim Uniwersytecie "Antonianum" w Rzymie.
  czytaj więcej
 • Powoli kończą się wakacje. I choć w tym roku upływają one w atmosferze epidemii, to jednak każdy z nas stara się wypocząć na tyle, na ile to możliwe. Wędrujemy więcej po górach i lasach, poznajemy zakątki Polski. W kolejny piękny sierpniowy dzień zapraszamy do zapoznania się z opowieścią o tym jak podróżował św. Franciszek i czym się kierował przy wyborze drogi. Będzie także morał. Zapraszamy!

  czytaj więcej
 • Kelner św. Franciszka

  17 sierpnia 2020
  Wakacje to czas odpoczynku, relaksu, zbierania sił na kolejny rok. Czy rozluźniając się pamiętamy jednak, że zawsze – nawet na urlopie – należy postępować po Bożemu? Cieszyć się ciepłem i wypoczynkiem, a jednocześnie postępować tak, jakby sobie tego życzył św. Franciszek? Piękną historię o takim postępowaniu opowiada Roman Brandstaetter. Zapraszamy do lektury.

  czytaj więcej
 • Być dziełem Boga

  06 sierpnia 2020
  Zapraszamy do lektury opowieści ze Zbioru Asyskiego, zawierającego znaczną część bezpośrednich świadectw na temat życia i cudów św. Franciszka, jakie bracia przesłali z różnych stron świata do ministra generalnego, Krescentego z Iesi, po decyzji podjętej w 1244 r. przez kapitułę generalną w Genui w sprawie napisania nowej biografii Świętego. Cały nadesłany materiał powierzono bratu Tomaszowi z Celano, aby na jego podstawie napisał drugi życiorys św. Franciszka.
  czytaj więcej
 • Radość doskonała

  30 lipca 2020
  Jednym z najbardziej popularnych tekstów literatury franciszkańskiej jest opowiadanie o radości doskonałej, które znajduje się w „Dziejach błogosławionego Franciszka i jego towarzyszy”. Historyjka opowiedziana przez św. Franciszka br. Leonowi prawdopodobnie odzwierciedla pewne rozterki duchowe, które przeżywał Asyżanin, czując się zepchnięty na margines przez rozrastającą się wspólnotę, o większej od niego kulturze, wyższym wykształceniu i z perspektywami na przyszłość. Czego o radości uczy nas św. Franciszek? Zapraszamy do lektury!
  czytaj więcej

stat4u PageRank Checking Icon