• Nasze książki dostępne w sklepie wydawnictwa Bratni Zew

 • Medalik z błogosławieństwem św. Franciszka

 • Szkoła Duchowości Franciszkańskiej 2020/2021

YouTube facebook

Czytelnia

 • 23 września obchodzimy wspomnienie św. Ojca Pio, mistyka i stygmatyka. Z tej okazji zapraszamy do lektury tekstu opracowanego przez o. dra Tadeusza Bargiela OFMCap, wykładowcę w Instytucie Studiów Franciszkańskich, który jest absolwentem Franciszkańskiego Instytutu Duchowości przy Papieskim Uniwersytecie "Antonianum" w Rzymie.
  czytaj więcej
 • Powoli kończą się wakacje. I choć w tym roku upływają one w atmosferze epidemii, to jednak każdy z nas stara się wypocząć na tyle, na ile to możliwe. Wędrujemy więcej po górach i lasach, poznajemy zakątki Polski. W kolejny piękny sierpniowy dzień zapraszamy do zapoznania się z opowieścią o tym jak podróżował św. Franciszek i czym się kierował przy wyborze drogi. Będzie także morał. Zapraszamy!

  czytaj więcej
 • Kelner św. Franciszka

  17 sierpnia 2020
  Wakacje to czas odpoczynku, relaksu, zbierania sił na kolejny rok. Czy rozluźniając się pamiętamy jednak, że zawsze – nawet na urlopie – należy postępować po Bożemu? Cieszyć się ciepłem i wypoczynkiem, a jednocześnie postępować tak, jakby sobie tego życzył św. Franciszek? Piękną historię o takim postępowaniu opowiada Roman Brandstaetter. Zapraszamy do lektury.

  czytaj więcej
 • Być dziełem Boga

  06 sierpnia 2020
  Zapraszamy do lektury opowieści ze Zbioru Asyskiego, zawierającego znaczną część bezpośrednich świadectw na temat życia i cudów św. Franciszka, jakie bracia przesłali z różnych stron świata do ministra generalnego, Krescentego z Iesi, po decyzji podjętej w 1244 r. przez kapitułę generalną w Genui w sprawie napisania nowej biografii Świętego. Cały nadesłany materiał powierzono bratu Tomaszowi z Celano, aby na jego podstawie napisał drugi życiorys św. Franciszka.
  czytaj więcej
 • Radość doskonała

  30 lipca 2020
  Jednym z najbardziej popularnych tekstów literatury franciszkańskiej jest opowiadanie o radości doskonałej, które znajduje się w „Dziejach błogosławionego Franciszka i jego towarzyszy”. Historyjka opowiedziana przez św. Franciszka br. Leonowi prawdopodobnie odzwierciedla pewne rozterki duchowe, które przeżywał Asyżanin, czując się zepchnięty na margines przez rozrastającą się wspólnotę, o większej od niego kulturze, wyższym wykształceniu i z perspektywami na przyszłość. Czego o radości uczy nas św. Franciszek? Zapraszamy do lektury!
  czytaj więcej
 • Przywykliśmy do zapisanych prozą żywotów św. Franciszka autorstwa Tomasza z Celano czy Bonawentury. Dziś przypominamy, że istnieje także życiorys Franciszka pisany… wierszem. Jego autorem jest Henryk z Avranches, który w przeciwieństwie do innych biografów najstarszych żywotów, nie był franciszkaninem.
  czytaj więcej
 • W Bazylice św. Franciszka w Asyżu, w górnym kościele, jeden z fresków Giotta di Bondone przedstawia ciekawą scenę: modlący się św. Franciszek i brat, podnoszący rękę i wypowiadający egzorcyzm przed bramami miasta, z którego we wszystkie strony uciekają demony. Jak tę scenę w „Życiorysie większym św. Franciszka z Asyżu” przedstawia św. Bonawentury z Bagnoregio? Zapraszamy do lektury!
  czytaj więcej
 • 30 czerwca Kościół wspomina filozofa, poetę, pisarza, twórcę przysłów, zapalonego logika, głębokiego teologa, autora podręcznika do nawigacji, astrologa, matematyka, medyka, prawnika, tercjarza franciszkańskiego. Rajmund Lull, bo o nim mowa, przez całe swoje życie wzbudzał kontrowersje, wyprzedzając ludzi swojej epoki.
  czytaj więcej

stat4u PageRank Checking Icon